فیلتر هوا چیست؟

10 / 10
از 8 کاربر

در مقالات این بخش قصد داریم فیلتر هوا را به شما به طور کامل معرفی نماییم:

            همانطور که از معنای کلمه ای فیلتر مشخص می باشد، فیلتر هوا نیز مانعی می باشد که برای منع ورود بسیاری از ذرات و غبار به داخل شی و یا اشیایی استفاده می شود. می توان فیلتر هوا را نیز به این صورت تعریف کرد ؛ فیلتر هوا یا در اصطلاح انگلیسی  Air filter جهت از بین بردن و مانع شدن از ورود ذرات معلق در هوا به کار می‌روند و بیشترین استفاده ی آن در صنعت خودرو سازی و ماشین ها می باشد.

            بسیاری  فیلتر های هوا از کاغذ یا اصطلاحاً سلولز که با فیبر های مصنوعی ترکیب شده اند  و تولید می شوند. فیلتر های هوا اکسید سیلیسیم و سایر ذرات و غبار و آلودگی ها را به خود جذب می کنند و این ذرات با مواد فیلتر ترکیب می شوند. نوعی فیلتر هوا ذرات آلوده 5 تا 6 میکرونی و بزرگتر را جذب نموده و همچنین قادر است 80 تا 90 درصد ذراتی که کوچکتر از 2 میکرون هستند را جذب خود نماید. بعضی از بهترین فیلترهای هوا می توانند تمامی ذرات 2 میکرونی و بزرگتر و اکثر ذرات 1 میکرونی را در خود نگه دارند.

            فیلتر هوا بایستی به حد کافی آلودگی ها را جذب کند، اما نباید زیاد مانع باشد تا جلوی هوا را زیاد بگیرد زیرا برای محترق شدن یک گالن سوخت در درون موتور ، 10000 الی 12000 گالن هوا از میان فیلتر هوا توسط موتور مکش می شود. این مقدار زیادی هوا است که ذرات فراوان موجود در آن جذب فیلتر می شوند، به خصوص اگر خودرو در یک محیط آلوده یا جاده های خاکی حرکت کند.

            اگر فیلتر هوا تعویض نشود ، تجمع ذرات آلوده سبب بسته شدن منافذ عبور هوا شده و جریان هوای عبوری از فیلتر محدود می گردد. راندمان فیلتر با جذب هرچه بیشتر ناخالصی ها بالاتر می رود. اما هنگامی که میزان آلودگی در درون فیلتر هوا از حد معمول فراتر رود ، عبور هوا از میان آن سخت و سخت تر خواهد شد.

 در نتیجه موتور برای دریافت حجم هوای یکسان، مکش شدیدتری انجام می دهد. تاثیر این امر بر واکنش دریچه گاز، عملکرد موتور و مصرف اقتصادی سوخت قابل توجه است و حجم هوای ورودی به موتور افت می کند. پیامد دیگر، گرفتگی فیلتر هوا می تواند بالا رفتن آلاینده منو اکسید کربن و یا عدم تائید خودرو در تست آلاینده های خروجی از اگزوز باشد.

 

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :